Skip to main content

Drenaj kanalları, her bölgede kullanılması gerekir diye bir düşünce yoktur. Çevrenin daha temiz olması için ya da sel gibi felaketlerin yaşanmaması için oldukça önemlidir. Bundan dolayı drenaj kanalları çevrenin ve toprağın ihtiyacına göre mutlaka kullanılmalıdır. Özellikle kuru topraklarda büyük özen ile bulundurulmalıdır.

Drenaj kanallarının aynı zamanda yağı alan bölgelerde temizliğine de çok fazla önem verilmelidir. Eğer drenaj kanalları temiz olmaz ve tıkanır ise felaketlerin bir anda çevreye yayılması an meselesidir. Yani temiz olmasına ve tıkanık olmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

Drenaj Kanalları Ne İçin Kullanılır?

Drenaj kanalları, yağışlar ile toprağa inen suların yine topraktan titiz bir çalışma ile alınmasını sağlar. Drenaj kanalları bu etkisiyle kuru toprakta yetişmeye alışkın olan sebzelerin ve meyvelerin de yetişmesi için katkıda bulunur. Kuru toprakta yetişmeye alışkın bir bitki toprağa ekilirse ve daha sonra oldukça fazla yağmurlar yağar ise bu bitki ölebilir. Bunun gibi olumsuz sonuçların ortadan kalkması için drenaj kanalları oldukça önemlidir.

Drenaj Kanalları Temizlenmeli Midir?

Drenaj kanalları, bazı bölgelerde temizlense de bazı bölgelerde temizlenmeyebilir. Bu kanalların içerisinde topraktan gelen atıklar birikebilir. Genel olarak bu atıklar su akış hızının fazla olması sebebiyle su ile akarak uzaklaşırlar. Ama uzaklaştırılamayan atıklar bu kanalların içerisinden alınmadı gerekir.

Eğer alınmaz ise diğer atıklar da gelir, birikir ve bu kanalları tıkayabilme özelliğine sahip olurlar. Bunun için büyük bir işçilik ile bu kanallar sürekli temizlenmeli ve dikkat edilmelidir. Temiz olan drenaj kanalı her zaman daha iyi ve sağlıklı olan bir durumdur.

Drenaj Kanalları Nasıl Temiz Kullanılır?

Drenaj kanalları, kesin olarak şöyle kullanılır ise temiz olur denilemese de genel olarak yapılması gereken bazı temiz kullanma kuralları vardır. Bunlardan en başta geleni etrafa çöp atmamaktır. Atılan çöpler her zaman toprakta çözünemediği için ya da uzun yıllar sonrasında çözünebildiği için yine drenaj kanallarını tıkayabilirler. Yani kesin çözüm olmasa da yerlere çöp atmamak bir çözüm yöntemidir. Eğer yerlere çöp atılmaz ise bu kanallar tıkanmaz ve hiçbir sorun yaşanmaz.

Drenaj Kanalları Ne İşe Yarar?

Drenaj kanalları, toprak ile ilgili bir sistemdir. Topraktaki fazla su alınmak istenildiğinde bu kanallar ön plana çıkar. Eğer drenaj kanalları olmaz ise suyu sevmeyen bitkilerin, sebzelerin ve meyvelerin yetişmesi oldukça zordur. Toprak sürekli ıslak kalır ve suyu sevmeyen bitkiler de bu tip topraktan hoşlanmazlar.

Yorum yazın

Close Menu

BAKIRKÖY DRENAJ

Drenaj İstanbul; Şehrin birçok bölgesinde hizmet veren bir kuruluştur. Hedefimiz Karaköy ve Bakırköy şubelerinin yanı sıra ülkenin her bölgesine hizmet vermektir.

Bakırköy DRENAJ

Osmaniye mah.
İncirli yolu sok.
No:17 / A
Bakırköy / İSTANBUL

T: (+90) 212-570-9438
E: destek@bakirkoydrenaj.com

Karaköy DRENAJ

Tersane caddesi No: 107
Beyoğlu/Karaköy/İstanbul