Skip to main content

Yer süzgeçleri, genel olarak banyolarda ya da su gideri olan yerlerde kullanılır. Lavabolarda da kullanılabilir ama bu alanlarda kullanılan süzgeçlerin isimleri daha başka isimler alır. Lavabolarda kullanılan süzgeçler de genel olarak fileli yer süzgeçleri ile aynı işlevi görebilir.

Büyük ya da küçük parçacıkların gider borularına ulaşmasını önleyerek büyük bir kötü durumu ortadan kaldırmayı hedefler. Büyük ya da küçük parçacıklar bu süzgeçlerin üzerinde kalır ve kolaylıkla bu alandan alınıp atılabilir. ​​​​​​

Fileli Yer Süzgeçleri Ne İçin Kullanılır?

Fileli yer süzgeçleri, birden fazla olumlu özelliğe sahiptir. Genel olarak olumsuz bir sonuç yoktur ama yine de dikkat edilmesi gerekir. Banyolarda yer süzgeçleri oldukça fazla önem kazanır. Sadece banyolarda kullanılır diye bir kaide de yoktur. Peki, nerelerde kullanılır denir ise; su akıntısı olan her alanda kullanım gösterilebilir.

Örneğin; terasa sahip olan kişiler evlerinin genel olarak bu alanlarının yer döşemesini fayans ile kaplarlar. Fayans ile kaplamalarının amacı ise bu alanların daha rahat temizlenmesini istemeleridir. Fayans ile kaplandığında bu alanlar rahatlıkla su ile yıkanabilir.

İşte bu alanlarda da fileli yer süzgeçleri daha fazla kolaylık sağlayacaktır. Bu alanlar su ile yıkandığında küçük ya da büyük parçacıklara sahip olan atıklar su ile birlikte bu süzgeçlere doğru ilerler ve orada kalırlar. Süzgeçlerden de bu atıklar kolaylıkla uzaklaştırılabilir.

Fileli Yer Süzgeçleri Ne İşe Yarar?

Fileli yer süzgeçleri, birçok alanda kullanılabilir. Banyo, teras, lavabo, balkon veya fayans ile kaplı olan bahçelerde rahatlıkla kullanım gösterilebilen fileli yer süzgeçleri bu alanların daha temiz bir görüntü ile anılmasına fayda sağlar.

Fileli yer süzgecinin faydaları arasında gider borularına büyük cisimlerin ya da küçük cisimlerin kaçmasını engellemek de vardır. Eğer gider borularına büyük ya da küçük cisimler kaçar ise borular tıkanır ve atık sular dışarıya atılamaz ve gerisi geriye size döner.

Bu durum da istenilen bir durum değildir. Dahası çok çok kötü diye nitelendirilen bir durumdur ve bu durumun giderilmesi büyük uğraş gerektirir. Temizlendiği zaman eskisi gibi kullanılabilir ama denildiği gibi temizlenmesi oldukça büyük işçilik ve zaman gerektirir.

Fileli Yer Süzgeçleri Temizlenmeli Midir?

Lavabolar ve banyolar gibi genel olarak atık suların aktığı bölümlerde kullanılan fileli yer süzgeçleri çok çabuk kirlenebilir. Bunun için de temizlik gerektiren bir durumdur. Fileli yer süzgeçlerinin temiz olması oldukça önemlidir. Eğer pis olursa gider borularına büyük atıkların kaçması daha olası bir durumdur.

Bu durumda ise borular tıkanır. Banyolarda ise saçlar oldukça fazla saç dökülür. Bu saçlar da yine biriktikçe topaklaşır, birbirlerine sıkıca tutunur ve kolay kolay birbirlerinden de ayrılmazlar. Bu saçlar yine borulara girip ilerlediğinde borulara tıkanıklık yapabilir.

Fileli Yer Süzgeçleri Nasıl Temiz Kullanılır?

Temizlik konusu kişiden kişiye değişim gösterebilir. Çoğu kişi temiz olmaktan zevk duyar iken diğer bir kesim ise temizliğin bir takıntı ya da samimiyetsiz bir ortam olduğunu düşünebilir. Ama genel olarak temiz olmak büyük sıkıntıları önlemek demektir. Fileli yer süzgeçleri nasıl temiz kullanılır denir ise;

  • Aşırı kirli sular gider kapaklarına dökülmemeli,
  • İçerisinde parçacıkları olan sular gider kapaklarına dökülmemeli,
  • Büyük ya da küçük atıklar gider kapaklarına dökülmemeli,
  • Saç yumakları ya da küçük diye düşünülen saçlar gider kapaklarına dökülmemelidir. Küçük saçlar toplanarak giderlerde yumak haline gelebilir.

Bu gibi dikkat edilmesi gerekenler yapılır ise giderlerde ya da fileli yer süzgeçlerinde sorun yaşanma olasılığı git gide azalır ve hiçbir tıkanıklık yaşanmaz. Neredeyse zararı hiç bulunmayan bu süzgeçler rahatlıkla kullanılabilir.

Yorum yazın

Close Menu

BAKIRKÖY DRENAJ

Drenaj İstanbul; Şehrin birçok bölgesinde hizmet veren bir kuruluştur. Hedefimiz Karaköy ve Bakırköy şubelerinin yanı sıra ülkenin her bölgesine hizmet vermektir.

Bakırköy DRENAJ

Osmaniye mah.
İncirli yolu sok.
No:17 / A
Bakırköy / İSTANBUL

T: (+90) 212-570-9438
E: destek@bakirkoydrenaj.com

Karaköy DRENAJ

Tersane caddesi No: 107
Beyoğlu/Karaköy/İstanbul