Skip to main content
Koku Önleyiciler

Koku önleyiciler nedir nerelerde kullanılır ?

By February 3, 2022No Comments

Koku önleyiciler; evlerde, iş yerlerinde dahası yerleşkelerde insanların vücut atıklarını yaptıkları banyoda, tuvalette, mutfak bölümünde lavabo içerisine yaptıkları, bulunulan binanın içsel yapısındaki boru sisteminde, rahatsız edici boyuttaki kokuların sızması ve bu kokuları önlemek amacıyla kullanılan kimyasal ilaçlardır.

Koku Önleyiciler Nerelerde Kullanılır?

Koku önleyiciler daha çok insansal atıkların yapıldığı banyo ve tuvalet kısmının boru sisteminde kötü koku oluşumunu gidermede kullanılır. Bu boru sistemlerinin birçok kanalla bağlı olması birçok evle sokakla bağlantılı olmasından dolayı fazla kullanımdan, yoğunluktan kaynaklı, rahatsız edici koku artışı elbette ki fazla olacaktır.

Koku Önleyiciler Hangi Aşamada Devreye Girer?

Boru sistemindeki yoğunluk, kötü koku artışı, boru sistemindeki sızıntı, gerekli tadilatın eksik kalması, binanın içsel yapısındaki yanlış planlama gibi durumlarda koku gidericiler yardımcı çözüm olmakla birlikte kesin çözümde olabilirler. Sayılan sebepler sonucu veyahut başka nedenlerle oluşan kötü kokular, insanların yaşam alanlarına girdiği an akla ilk gelen yardımcı olurlar.

Ayriyeten süzgeç sistemi denilen kötü kokuyu emip filtreleyerek temiz havaya dönüştürme işlemi yapılan uzun süreli yardım sağlayan sistemin faydalarından da yararlanılabilir elbette fakat sorunlar küçük çaplı ve tekrarsızsa kimyasal ve farklı işlevlerde ve uygun fiyatlı birçok koku önleyici kullanılabilir.

Süzgeçlere Koku Önleme Fonksiyonu Hakkında Bilgi

Rahatsız edici kokuların filtrelerden geçerek arındırılması ve temizlenmesinden sonra süzgeçlerde devam eden işlemler sonrasında ya da bu süzgeçlerde filtrelendirme işlemindeki yoğunluk sonrasında süzgeçlerde kirli hava birikir. Temiz havayı karşıya aktaramama, kirli havayı filtreleyememe gibi sorunlar oluşur.

Bunun için süzgeçlerde düzenli ve derinlemesine temizlik çok önemlidir. Ayda bir kere veyahut iki ayda bir olacak şekilde süzgeçlerdeki filtrelere zarar vermeden su ile süzgeçleri tıkamadan derinlemesine temizlik yapılabilir.

Kimyasal ilaç kullanımı pek tercih edilmemelidir. Su ile etkileşim sonucunda kimyasal ilaç artığı yok gibi gözükse de çok az miktarda da olsa artık meydana gelir, çözünemeyen ilaçlardan, bu durumda yine tıkanıklık yapabilir. Bu yüzden en çok tavsiye edilen ve kullanılan su ile temizlik olmalıdır.

Süzgeç temizliği sağlandıktan sonra filtreleme ve arındırma işlemi sorunsuz devam eder ayrıca süzgeçin kullanım ömrü uzamış olur. Bu konularda da yine koku önleyiciler ön plandadır.

Kimyasal Koku Önleyiciler Dışında Neler Yapılabilir?

Banyo ve tuvaletlerde düzenli temizliklerin yapılması, pompalama sistemiyle boru kısımlarına ulaşan suyla derinlemesine temizlik sağlama, mutfak lavabo kokularını engellemede yemek artıklarını, artık yağları, çöpleri en aza indirgeyecek şekilde hatta asla dökmeyerek mutfağın lavabo boru sistemindeki tıkanıklık, kalıcı koku bırakmayı önleme ve tabii ki banyo ve tuvalet bölümünde olduğu gibi düzenli temizlik ile kimyasal giderici kullanmadan rahatsız edici kokular önlenebilir.

Koku Önleyicilerin Kullanımından Sonraki Aşama Nedir?

Çoğu kimyasal koku önleyici kullanımının gösterildiği paketler, şişeler içinde satılır. Kullanım kısmı uygulandıktan sonra ortalama 2-3 saat içinde rahatsız edici kokuda azalma görülebilir. Bu kullanılan koku önleyici içeriğine, markasına ve etkileşiminin, çözünürlüğünün hızına göre de değişim gösterebilir.

Koku gidericilerin kullanımının sonucunda kötü kokuda azalma olduğu gibi kötü kokunun yayılma sıfıra da indirgenebilir. İnsanların yaşam alanlarında daha temiz ve daha ferah bir ortam oluşmuş olur. Rahatsız edici kokunun tekrarlaması durumunda boru sisteminde uzman bir yardımcıyla görüşme veyahut tekrardan kimyasal koku gidericilerden yardım alınabilir.

Bilinen Koku Önleyiciler Nelerdir?

Düzenli ve detaylı temizliğin, doğal yolla yapılan temizliğin yanı sıra birçok aparat ve kimyasal koku önleyiciler mevcut:

  • Hava temizleyicileri,
  • Sıvı koku gidericiler,
  • Koku önleyici filtreler,
  • Koku makineleri,
  • Koku önleyici spreyler,
  • Kokulandırma araçları,
  • Jel koku gidericiler,
  • Gider temizleyici koku önleyiciler

Daha birçok farklı koku ve farklı fonksiyonlu koku önleyiciler, koku önleyici vardır. Koku rahatsızlığına göre işlevi ve etkileşimine göre seçenekler arasından seçim yapılabilir.

Yorum yazın

Close Menu

BAKIRKÖY DRENAJ

Drenaj İstanbul; Şehrin birçok bölgesinde hizmet veren bir kuruluştur. Hedefimiz Karaköy ve Bakırköy şubelerinin yanı sıra ülkenin her bölgesine hizmet vermektir.

Bakırköy DRENAJ

Osmaniye mah.
İncirli yolu sok.
No:17 / A
Bakırköy / İSTANBUL

T: (+90) 212-570-9438
E: destek@bakirkoydrenaj.com

Karaköy DRENAJ

Tersane caddesi No: 107
Beyoğlu/Karaköy/İstanbul